Instytut Rozwoju Technologii Informatycznych

działalność rozwojowa (badawcza) oraz usługowa w sferze teleinformatyki

Automatyczna synchronizacja zegara

Zaklejenie wszystkich szczelin, którymi mógłby się przedostać cyberprzestępca to nie lada wyzwanie. Administrator Linux musi…

Synchronizacja czasu

Zaklejenie wszystkich szczelin, którymi mógłby się przedostać cyberprzestępca to nie lada wyzwanie. Administrator Linux musi stworzyć takie oprogramowanie, aby w walce z intruzem okazało się skuteczne. Ponadto są pewne czynności, które warto wykonać, aby zminimalizować ryzyko. Jedną z wielu metod jest ustawienie automatycznego zegara systemowego. Jeśli jest on źle ustawiony bardzo często pojawiają się problemy. Może to być na przykład problem z zalogowaniem się do witryny wykorzystującej SSL.

W celu ustawienia synchronizacji wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Najpierw na belce nad pulpitem należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w okienko zegara, następnie wybrać opcję dostosuj datę i czas. Z dostępnej listy wybrać synchronizowanie zegara z serwerami w Internecie, a następnie kliknąć Instaluj wsparcie dla NTP – Zastąp – Zamknij – Wybierz Serwery. Ostatnim krokiem jest wpisanie w oknie dialogowym polecenia ntp.icm.edu.pl oraz kliknięcie przycisku Dodaj. Te kilka kroków wystarczy do automatycznego zsynchronizowania zegara komputera z serwerem ICM.