Instytut Rozwoju Technologii Informatycznych

działalność rozwojowa (badawcza) oraz usługowa w sferze teleinformatyki

Czy warto zainwestować w certyfikat SSL?

Prowadząc biznes i opierając go na stronie internetowej należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu danych. Jednym…

Bezpieczeństwo

Prowadząc biznes i opierając go na stronie internetowej należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu danych. Jednym ze sposobów jest wykupienie certyfikatu SSL, a więc protokołu szyfrującego przesył danych klient-serwer.

HTTPS to obecnie standard, który gwarantuje niezbędną poufność. Użytkownik, który jest proszony o tajne dane (a mogą to być na przykład loginy, hasła czy dane kart płatniczych) mając informację, że dana strona posiada protokół SSL czuje się bezpieczniej. Wie bowiem, że przesyłane dane nie przedostaną się w ręce osoby trzeciej.

W przypadku sklepów internetowych certyfikat jest niemal koniecznością. Zaniedbanie tego elementu to delikatnie mówiąc strzał w kolano. W certyfikat SSL warto zainwestować również z tego powodu, że w przypadku wykradnięcia danych użytkowników przez hakera cała sytuacja może skończyć się pozwem wytyczonym właścicielowi strony internetowej. W przypadku zwłaszcza małych i średnich firm może to z kolei wiązać się z kosztami, które doprowadzą do konieczności zamknięcia działalności.