Instytut Rozwoju Technologii Informatycznych

działalność rozwojowa (badawcza) oraz usługowa w sferze teleinformatyki

Dlaczego warto postawić na Linux?

W powszechnej opinii najlepszym z istniejących systemów jest Windows. Trudno zgodzić się z tą teorią,…

Linux VPS

W powszechnej opinii najlepszym z istniejących systemów jest Windows. Trudno zgodzić się z tą teorią, bowiem wszystkie gwiazdy na niebie wskazują na Linuksa. System zdecydowanie lepiej sprawdzający się w pracy biurowej, programowaniu, obrabianiu grafiki czy przeglądaniu internetu.

Ponadto świetnie współpracuje z serwerami. 200 dni uptime to nie jest dla niego nic nadzwyczajnego. Internauci mogą liczyć na współpracę z najpopularniejszymi przeglądarkami takimi jak Mozilla Firefox, Chrome, Opera Dillo czy Chromium. Pracownicy biurowi spokojnie będą mogli z kolei pracować w oparciu o takie programy jak OpenOffice czy LibreOffice.

Najpopularniejszymi protokołami komunikacyjnymi, które można wykorzystać na linuksa są Gadu-Gadu oraz XMPP znany inaczej jako Jabber, a multikomunikatorami Kadu oraz Pidgin. Zachwalając Linuxa warto również zaznaczyć, że nie jest to system idealny dla gamerów. Nie ma na niego zbyt wielu gier, ale to nie dlatego, że system jest gorszy. Po prostu wynika to z braku zainteresowania korporacji tworzących gry.