Naprawa serwera

Szybkie i skuteczne usuwanie
awarii serwerów Linux

Przywrócimy działanie Twojego sklepu internetowego i firmowej strony!

DevOps Linux

Pełne wsparcie administratorów / DevOps Linux

Konsultujemy nie tylko webbowe projekty internetowe!

Cyberbezpieczeństwo

Ochrona przed atakami typu DDoS

Systemy wykrywania i reagowania na incydenty
oraz audyty bezpieczeństwa i certyfikacje

Zablokowanie katalogu Roota

Administrowanie serwerem Linux wymaga dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie tworzenia oprogramowania oraz nadzoru nad pracą systemów. Ważne są również umiejętności zabezpieczania Ubuntu w taki sposób, aby nie dawać intruzom szansy na włamanie. Jednym z koniecznych zabiegów jest zablokowanie katalogu Root, który co ciekawe na samym początku jest widoczny dla każdego. Można w niego wejść i zobaczyć co się tam znajduje. Oczywiście nie oznacza to możliwości odczytania plików znajdujących się w nim, ale sam fakt jawności nazw jest niedopuszczalny.

Dlatego też należy zablokować katalog administratora. W tym celu po instalacji systemu należy zmienić uprawnienia opisywanego katalogu z 755 na 750 albo nawet 700. Oczywiście nie należy mylić tu uprawnień z szyfrowaniem. Po zmianie uprawnień i odświeżeniu okienka Nautilusa powinien pojawić się specjalny znak blokady przy katalogu Root.

Należy mieć jednak świadomość, że jest to tylko jedna z wielu metod zabezpieczających system i warto ją wykorzystywać obok innych.